Daugavas abas malas

Daugava ir spēcīgs vēsturisks un politisks nacionālais zīmols. Kas vēl? Ūdens kā matērija, ainava, simbols, dzīvesveids. Elektrības iegūšanas līdzeklis, dabiskā robeža starp valstīm, kuģu ceļš, mūžīgā cīņas vieta starp Lāčplēsi un Melno bruņinieku?

Kādu mēs redzam Daugavu, kāds ir cilvēks tās krastos un, galu galā, kā upe un cilvēks sadzīvo, kā palīdz viens otram vai nodara pāri, vienaldzīgi izmanto vai harmonijā pastāv līdzās – to pastāstīt un atbildēt sev centās starptautiskā projekta "Daugavas abas malas" dalībnieki. Fotogrāfi no Baltijas valstīm un Zviedrijas, kuru komandas pamatsastāvu veido UrbanTrip grupa 1, 2006. gada augustā veica gandrīz divu nedēļu ceļojumu gar Daugavu. Pārvietojoties kājām, ar auto un sabiedrisko transportu, tika uzlūkotas dažādās Daugavas un tās apkārtnes sejas. Projekta dalībnieku fotografēšanas iemaņas bija ļoti dažādas, sākot no profesionāliem modes fotogrāfiem līdz amatiera līmenim. Projektā sajaucās gan starpkultūru mijiedarbība, gan pārgājiens, gan Daugavas apkārtnes attēlošana mākslinieciskā veidā. To varētu definēt kā starptautisku pārgājienu ar foto-māksliniecisku ievirzi.

Ceļojumu uzsākām Mangaļsalā – molā, kas ģeogrāfiskajā kartē iezīmē Daugavas beigas. Devāmies uz augšu cauri Vecāķiem un Bolderājai, sevišķu uzmanību pievēršot Rīgai kā visdinamiskākajam un cilvēka visvairāk ietekmētajam Daugavas posmam, tālāk caur Baložiem, Saulkalni, Daugmali, Ķegumu, Lielvārdi, Jaunjelgavu, Staburagu, Vandlāniem, Līvāniem, Daugavpili, Kaplavu, Krāslavu un daudzām citām apdzīvotām vietām, kas atrodas abpus upes krastiem, lai ceļojums beigtos pie Baltkrievijas robežas – Piedrujā.

Mainās urbānā vide, mainās arī cilvēku uztvere – jo tālāk no pilsētām un histēriskās steigas, jo cilvēks atvērtāks un patiesāks. Ja Bolderājā mūs draudēja iznīcināt kā provokatoriskus spiegus (par suņa fotografēšanu aiz sētas), tad Piedrujā par mazbērnu fotokadru saņēmām buču un lata piedāvājumu. Fotogrāfijas nosūtījām, bet no naudas atteicāmies. Nosūtītu arī Bolderājas niknajiem, ja vien viņi pateiktu adresi.

 

Kundziņsalas aizvēsturiskā romantika pretstatā ceļamkrāniem un ekonomikas dzinējspēkiem, Rīgas HES varenums un izskalotu koku vientulība betona krastā, pārcēlāja romantika, Piedrujas nelatviskais Latvijas patriotisms un upe kā valsts robeža, aiz kuras beidzas Eiropa. Jēkabpils brūkošā krasta iemītnieku mīļais strīds par 30 gadu senu pagātni un upes vaibstiem, pamestais zivju kombināts Rīgas pievārtē un izdangātie ceļi, Daugavpils disko kolorīts un upes sveiciens trešā plānā.

Burkānsalas pilskalna miers un paša Burkāna, savas sievas slepkavas, atstātā trauksmainā aura salas pārējā daļā. Vēja iegribu spēle Krāslavas tilta skanošajās margās un iejušanās senlatviešu karavīra garā, auļojot zirgā pa Daugavas lokus ieskaujošām pļavām. Cilvēku smaidi un sveicieni kastītei tavās rokās – fotokamerai. Vācu tūristu grupa un vecīši parkā uz soliņa, kuru vienīgais brauciens bijis uz Sibīriju lopu vagonos. Sasprēgājušas rokas un izsalkušu pīļu tracis aizgaldā. Kombainu kaujas rūcienu sasaukšanās labības lauka ielenkšanā.

Tādu mēs redzējām latviešu likteņupi. Iespējams, citi to redz pavisam citādu. Piedāvājam salīdzināt un varbūt atklāt sev ko jaunu. Šeit Jūs varat redzēt virtuālo izstādi "Daugavas abas malas". Projektu atbalsta Rīgas dome, Jaunatnes Starptautisko programmu aģentūra un Latvijas Zaļā kustība.

UrbanTrip ir industriālās fotogrāfijas cienītāju grupa, kas par savu mērķi uzstādījusi netradicionālā sniegumā informēt sabiedrību par aktuālām vides un sociālajām problēmām.

Projekta "Daugavas abas malas" vadītājs
Ervins Labanovskis
ervins@urbantrip.lv

Fotogrāmata "Daugavas abas malas"

Izstāde "Daugavas abas malas" galerijā Basejs

Izstāde "Daugavas abas malas" Zviedrijā / Stokholmā

FOTOGRĀFI UN FOTOGRĀFIJAS
Ervins LabanovskisGarJānisJānis BrizgaJānis Džerijs ŠternsKaspars BreidaksLiene KalniņaLiene ZelmeneLīga SaulīteMāra ŽeikarePēteris BrīniņšTomas ZvicevičiusKristapsJānis Pešiks
ATBALSTA urbantrip pb Laikmetīgās mākslas centrs Rīgas Dome Foto kvartāls Latvijas zaļā kustība Starptautiskā jaunatnes aģentūra USESCO